Ana Sayfa » Yazılarımız » Çocuk Psikoloğu Kimdir?

Çocuk Psikoloğu Kimdir?

Çocuk psikoloğu eğitimini psikoloji alanında tamamlamış, mesleki alanda eğitimleri çocuk terapisi, çocukla klinik uygulamalar yönünde almış ya da yüksek lisans eğitimini çocuk üzerine, çocuk gelişimi, çocuk terapisi üzerine almış uzmanlara denmektedir. Son zamanlarda çocuk psikoloğu ile pedagog kavramları çok fazla karıştırılmaktadır fakat ikisi birbirinden farklı kavramlardır. Psikoterapist olarak terapi sürecinde "Beni pedagoga yönlendirdiler, size geldik." diyen danışanlarla karşılaştım fakat çocuk psikoloğu ve pedagog farklı uzmanlık alanları ve mezuniyet gerektiren alanlardır. Bu ikisi arasındaki ayrıma da değinmek isterim. Pedagog pedagoji alanında eğitimini tamamlamış uzmanlara denmektedir fakat Türkiye’de pedagoji eğitimi 1989 yılında kaldırılmıştır. Bir uzmanın pedagog olması için ileri yaşlarda olması gerekmektedir, daha genç yaşta olup kendini pedagog olarak tanımlayan uzmanlar ağırlıklı olarak çocuk gelişimi ya da farklı alanlardan mezun uzmanlardır. Bu noktada mesleki ayrımları görmeniz sizlerin çocuklarınızı doğru uzmana yönlendirmeniz açısından önemlidir.

Türkiyede psikologlar lisans eğitimlerinin içinde çocuk gelişimi, çocuklarla kulanılan testler, çocuk terapisi gibi konularda eğitimler almaktadırlar fakat üniversiteden mezun olduklarında çocuk psikoloğu ya da çocuk psikolojisinden mezun olmuştur şeklinde bir ünvanla mezun olmamaktadırlar. Temel psikoloji lisans eğitimlerinin ardından çocuk alanında yükseklisans eğitimi alarak, çocukla ilgili terapi eğitimleri alarak kendilerini çocuk psikoloğu alanında geliştirmektedir. Bir uzmanın çocuk psikoloğu olması için çocuk gelişimini bilmesi yeterli değildir. Çocuk gelişimi dışında çocukla psikoterapide görüşme tekniklerini, çocuk psikopatolojisini bilmeli ve çocukla ilgili bilimselliği kanıtlanmış psikoterapi eğitimlerini tamamlamış olması gerekmektedir.Tabiki alandaki mesleki tecrübesi de önemlidir. Çocuk psikologları da alanda çalıştıkça mesleki olarak gelişmekte ve donanım sağlamakta, bu donanımını daha sağlıklı bir şekilde çocuklara aktarabilmektedir.

Bu yazımda sizlere kısaca çocuk psikoloğu nedir, siz çocuğunuzu psikoloğa götürürken nelere dikkat edebilirsiniz, çocuk psikoloğu ve pedagog arasındaki ayrımları aktarmak istedim. Unutmayın çocuğunuzun psikoterapiden yarar görmesi, zarar görmemesi adına doğru uzmandan destek almanız önemlidir…

 

Çocuk ve Ergen Psikoloğu Vesile ÇETİN KAZAK