Ana Sayfa » Terapi Yaklaşımlarımız » Çözüm Odaklı Terapi

Çözüm Odaklı Terapi

Çözüm Odaklı Terapinin en önemli özelliği, sorunların kendisinden çok çözüme odaklanmasıdır. Terapide danışanın bu sürecinin sonunda elde etmek ve başarmak istedikleri üzerine odaklanılır. Bu özelliği sebebiyle Çözüm Odaklı Terapi kısa sürede hızlı bir değişim sağlar. Terapide odak noktası danışanın günlük hayatta yaşadığı onu seansa getiren problemlerdir. İç görü geliştirmek Çözüm Odaklı Terapinin amaçlarından değildir. Bu sebeple geçmişe odaklanmaz önemli olan şu anki durum ve gelecektir. Danışan terapist yardımıyla kendi yaşadığı problemlere çözüm üretir.

Bill O’Hanlon ve steve De Shazer tarafından kurulan Çözüm Odaklı Terapi teorik olarak yapısalcılığa dayanır. Buna göre değişim sürekli ve kaçınılmazdır. Terapist sistemin tamamını değiştirmeye çalışmak yerine ufak bir parçasını değiştirmeye odaklanır. Bu ufak değişiklik sistemde bir domino etkisi yaratacak ve bir dizi değişikliği de kaçınılmaz olarak beraberinde getirecektir.

Terapist danışana gerçekleşmesini istediği geleceğe odaklanmasını söyler ve gelecek için hedefler belirlemesini söyler. Her danışanın aslında yaşadığı problemi çözmesine yarayacak içsel ve dışsal kaynakları vardır. Terapide danışanın bu içsel ve dışsal kaynakları harekete geçirilir. Harekete geçirilen içsel ve dışsal kaynaklar yardımıyla terapi hedeflerinin gerçekleştirilmesi sağlanır.

Çözüm Odaklı Terapi merkezimizde aile terapisi, çift terapisi, cinsel terapi, çocuk ve ergen terapisi gibi pek çok terapi çeşidi içinde bir yöntem olarak aktif kullanılan bir terapi yaklaşımıdır.