Ana Sayfa » Yazılarımız » Vajinusmus Nedir?

Vajinusmus Nedir?

VAJİNİSMUS NEDİR

Vijinusmus en sık görülen cinsel işlev bozukluklarından biridir. Vajinusmus yaşayan kadınlar öncelikle vajina etrafında olma üzere tüm vücutlarında bir kasılma hisseder. Bu kasılma durumuna çoğunlukla endişe, korku, tiksinme ve panik hali de eşlik eder. Oluşan bu yoğun korku ve kasılmanın etkisiyle birey bacaklarını açılmasını engelleyecek şekilde sıkıca kapatır ve elleriyle partnerini iter. Oluşan acı beklentisi sonucunda vücut kendisini savunma ve koruma çabası içine girmiştir. Vajinismus vajinanın panik atağı olarak da tarif edilmektedir.Vajinismus teşhisinin doğru konabilmesi için yaşanan durumun sürekli ve yenileyici bir biçimde görülmesi gerekir.

Vajinusmus, ilkel ve bedensel bir korku refleksidir. Tedavi edilmediğinde hem kadının hem de erkeğin özgüvenini derinden etkileyecek suçluluk, utanç, kendinden nefret etme, hayal kırıklığı gibi duygular ortaya çıkabilir.

Vajinismus tedavisi için uygulanacak adımlar, kadının yaşadığı stres düzeyi, yine yaşanan bu durumun süresi ve yoğunluğuna göre farklılık gösterse de, vajinusmus tedavi edilebilen bir durumdur. Yapılması gereken; kendini açıkça ifade edebileceği bir cinsel terapistle birlikte süreci en yakın zamanda başlatmak ve düzenli olarak terapiye devam etmektir.