Ana Sayfa » Terapi Yaklaşımlarımız » Bireysel Psikodrama / Monodrama

Bireysel Psikodrama /Monodrama

Monodrama (Bireysel Psikodrama ) Nedir?

Monodrama diğer adıyla bireysel psikodrama danışanın psikoterapi odasına getirdiği sorunlarının rol değiştirme tekniğiyle, seans odasında bulunan nesnelerinde kullanılmasıyla canlandırmaların yapıldığı bir psikoterapi tekniğidir.

Monodramada danışanın yaşadığı sorunları rol değiştirme tekniği ile canlandırması yaşadığı sorunu aynalama yöntemi ile görmesini, sorunla ilgili empati düzeyinin gelişmesini sağlar.

Rol değiştirmeleri sırasında verilen roller için nesnelerin seçilmesi danışanın kendinde olan duyguları, düşünceleri, bedensel duyumları, kişilerle ilişkilerinde yüklediği anlamları daha somut bir şekilde görmesini sağlar. Nesneler yoluyla danışan yaşadığı sorunlarla ilgili gerçekliğini yeniden oluşturur.

Psikodrama eyleme yönelik bir psikoterapi yöntemi olması sebebiyle danışanın sorunlarını daha net görmesini sağlar, rollere girme ile danışanda daha hızlı bir işlemleme sağlayarak yaşamında davranışsal ve duygusal düzeyde hızlı değişimler görülür.

Şişli-Mecidiyeköyde bulunan psikolojik danışmanlık merkezimizde nonodrama (bireysel psikodrama) çocuklarla ve yetişkinlerle bireysel psikoterapide etkin bir şekilde kullanılmaktadır.