Ana Sayfa » Cinsel Terapi » Cinsel Terapi » Cinsel Terapi » Cinsel Terapi

Cinsel Terapi

Şişli Mecidiyeköydeki psikolojik danışmanlık merkezimizde bu konuda eğitimli uzman psikologlar tarafından yapılan cinsel terapi, temel olarak bir kognitif davranışçı terapi tekniğidir. Cinsellik bedensel bir süreç olduğu kadar aynı zamanda psikolojik bir süreçtir.Kişinin cinsellikle ilgili algıları, inançları, korkuları yada bazen önceki deneyimleri çiftler arasında yaşanan cinsel ilişkinin kalitesi üzerinde rol oynar. Cinsel problemler pek çok evlilikte görülebilmektedir. Eğer zamanında etkili bir şekilde çözülmezse evlilik ilişkisini bozan önemli bir faktör olmakta ve ilişki ile ilgili ya da kişilerin kendilik algısıyla ilgili ciddi problemlere yol açabilmektedir. Merkezimizde tıbbi bir nedeni bağlı olmaksızın gelişen yani psikolojik kaynaklı olan cinsel sorunlar ele alınmakta ve danışanla birlikte etkili bir tedavi rasyoneli planlanarak, yaşanan cinsel sorunlar çözülmektedir.

Cinsel Terapiyle ilgili sıkça sorulan sorular

Cinsel Terapi nedir?

Cinsel sorunları olan birey ya da çiftlere uygulanan, bu konuda eğitimli, deneyimli psikolog ve psikiyatristler tarafından uygulanan bilişsel ve davranışsal tedavi yöntemidir.

 Cinsel Terapi ne kadar sürer?

Yaklaşık olarak 2-4 ay (6-10 seans) sürer. Ancak kişiye, çifte ve cinsel sorunun ne olduğuna göre bu süre kısalıp uzayabilir.

Cinsel Terapiler de başarı oranı nedir?

Genellikle yüz güldürücüdür. Kadın cinsel işlev bozuklukları içinde en sık karşılaştığımız vajinusmus ve disparoni ( ağrılı cinsel ilişki ), başarı oranı en yüksek kadın cinsel işlev bozukluklarıdır. Öte yandan cinsel istek bozukluğunun tedavi oranı diğer cinsel sorunlara göre daha düşüktür.

Cinsel Terapi nasıl uygulanır? Çift olarak mı gelinmelidir?

Bu konuda eğitim almış, deneyimli psikolog ve psikiyatristler tarafından uygulanır. Tedavinin olumlu

sonuç vermesi için kişinin cinsel eşiyle gelmesi önerilir. İlk olarak, çiftin ayrı ayrı cinsel öyküsü alınır, sorun belirlenir ve tedavi planı çiftle birlikte yapılır.

Tedavi edilen cinsel sorun tekrarlar mı?

Bazı istisnai durumlar dışında cinsel terapisi sona eren danışanın, cinsel sorununun tekrarlama olasılığı yoktur. Ancak tamamlanmamış cinsel terapilerde sorun tekrarlanabilir