Ana Sayfa » Grup Çalışmalarımız » Doğuma Hazırlık ve Nefes Eğitimleri

Doğuma Hazırlık ve Nefes Eğitimleri

Her gebe bebeğini keşkelerden uzak bir şekilde dünyaya getirmek ister fakat zamanın değişmesiyle birlikte kadınlar şehir yaşamı içinde daha çok hareketsiz kalmakta, olaylara daha akılcı bakmaya başlamaktadırlar. Doğumda akılcı bakılan noktalardan biri olmuştur. Bir çok gebe doğumu için tıbbi açıdan en güvenli hastaneyi seçmeyi, doğumunu hastanenin ve doktorunun güvenli kolları içinde gerçekleştirmeyi öncelikleri arasına alır fakat unutulan önemli bir nokta vardır, bir komplikasyon olmadığı sürece doğum doğal ve fizyolojik bir süreçtir. Doğuma hazırlık eğitimlerimizde sizlere bu sürecin doğal akışını, bedeninizin gücünü, bebeğinizin en önemli doğum destekçiniz olduğunu anlatıyoruz. Uygulamalı etkinliklerimizle doğumunuza beraber hazırlanıyoruz. Doğuma hazırlık ve nefes eğitimlerimizde felsefemiz doğum şekliniz ne olursa olsun doğum tercihlerinizi belirleyerek , gevşemiş, rahat ve içgüdülerinize güvenerek doğumunuza gitmenizi sağlamak, doğum sonrası tentene temasın olduğu, bol oksitosinli bir doğum gerçekleştirmenizdir.

Doğuma Hazırlık ve Nefes Eğitimi İçeriği

• Doğum fizyolojisi ve hormonlar

• Doğum Kaygıları ile Baş etme

• Doğumda nefes ve gevşeme teknikleri

• Doğumda aktif pozisyonlar

• Doğumda nefesle ıkınma

• Doğumda müdahaleler

• Doğum sonrası tentene temasın önemi

• Anne – bebek dostu hastane kavramı

• Anne Bebek Dostu Sezeryan

• Doğum öncesi ve doğum anında babanın rolü

Doğuma Hazırlık Eğitmeni

Doğuma hazırlık ve nefes eğitimleri mecidiyeköy cevahirin karşısında bulunan merkezimizde psikologlarımızdan Vesile Çetin kazak tarafından yürütülmektedir. Psikolog- Psikodramatist Vesile Çetin Kazak İstanbul doğum akademisi tarafından verilen 9 ay süren doğuma hazırlık ve nefes eğitimini ve süpervizyonlarını tamamlayarak İstanbul doğum akademisi sertifikalı doğuma hazırlık eğitmenliği sertifikasını almıştır. Kendisi aynı zamanda talep eden gebelerin doğumlarına stajyer doula ve stajyer doğum psikoloğu olarak girmektedir.

Doğum Psikoloğu Ne Yapar?

Doğum psikoloğu doğumunuza dair kaygılarınızı sizinle hamilelik döneminde çalışır. Doğum sadece gebeyi kapsayan bir süreç olmadığı için bu süreçte baba, babaanne, anne anne gibi diğer aile üyeleriyle de bireysel, aile görüşmeleri yapar. Doğum psikoloğu gebe ve ailesiyle doğumdan önce ortalama 5 seans terapi görüşmesi yapar. Bu görüşmelerin içeriğinde gebe ile kaygılarına yönelik, bazen psikodramatik yöntemlerle bebeği ile konuşma yaparak çalışılır. Aile büyükleriyle de doğuma yönelik psikoeğitsel görüşmeler yapılır. Doğum terapisinde amaç gebenin doğumla ilgili kaygılarından arınarak doğumuna hazırlanmasını sağlamaktır.

Doğuma hazırlık eğitimi kaç kişiyle yapılır?

Doğuma hazırlık ve nefes eğitimleri toplam 12 saat sürer. Eğitimlerde çiftlerle bireysel ya da grup şeklinde yapılır. Grup eğitimleri en az 2 gebeyle yapılır. Gebelerin yanında eşleri, aileden birileri eğitime katılabilir.

Merkezimizde ayda bir doğuma hazırlık ve nefes eğitimleri grupları açılmaktadır, eğitimlerimizin tarihlerini güncel duyurular kısmından takip edebilirsiniz.