EMDR

EMDR NEDİR?

Emdr, 1987 yılında Dr. Francine Shapiro tarafından geliştirilmiş olup göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işlemleme yöntemi olarak adlandırılan psikoterapide kullanılan yöntemlerden biridir. Yaşamımızda yaşadığımız olaylar beynimize gelen bilgilerle işlenir ve biz bu bilgileri yaşamımızda kullanırız. Fakat yaşadığımız ağır travmalarda beynimiz bu bilgileri rasyonel bir şekilde işleyemez. Yaşadığımız olayın duygusal, duyusal ve bedensel duyumları yoğun olarak kalır. Günlük yaşamımıza devam ederken yaşamın içinde olaya dair duygusal ve bedensel duyumları yoğun hissederiz. Emdr da uygulanan duyarsızlaştırma yöntemiyle kişinin yaşadığı travmanın yeniden işlemlenmesi sağlanarak kişinin yaşadığı olayı daha rasyonel görmesi sağlanır. Kişinin sorununa bakış açısının değişmesiyle birlikte gelecekteki yaşantılarına karşı duygu ve düşüncelerinde de değişimler oluşur. Yaşamına daha işlevsel bir şekilde devam etmeye başlar.

Emdr ne kadar sürer?

Emdr için belli bir süre yoktur. Danışanın yaşadığı, soruna, sorunun yoğunluğuna ve ihtiyacına göre değişmektedir.

Çocuklarda Emdr Yöntemi Nasıl Kullanılır?

Emdr yöntemi bebeklerde anne kucağında olacak şekilde çok küçük yaşlardaki çocuklara da uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Özellikle çocuklarda korkularda, fobilerde, travmalarda emdr yöntemi uygulanmaktadır. Çocukların yaşının küçük olması sebebiyle emdr yöntemi uygulanırken resim, oyun hamurları, oyun da emdr’ın içine entegre ederek kullanılır. Özellikle çocuklarda emdr yönteminde çok hızlı ve etkili sonuçlar alınmaktadır.

Şişli de bulunan psikolojik danışmanlık merkezimizde Emdr eğitimini Davranış Bilimleri Enstitüsünden almış olan uzman psikologlarımız tarafından emdr çocuklara, ergenlere ve yetişkinlere yönelik travma, fobi, kaygı gibi sorunlarda psikoterapi için de uygulanmaktadır.