Ana Sayfa » Cinsel Terapi » Cinsel Terapi » Erkeklerde Erektil İşlev Bozukluğu (Sertleşme Bozukluğu)

Erkeklerde Erektil İşlev Bozukluğu (Sertleşme Bozukluğu)

Erektil İşlev Bozukluğu, erkeklerde ereksiyonun cinsel ilişki kuramayacak kadar yetersiz kalmasıdır. Ereksiyon bozukluğu olan bir erkekte cinsel ilişki için ereksiyon olmak veya ereksiyonu sürdürmek güçtür. Erektil İşlev Bozukluğu nadir değildir, bir çok erkek stres anında bunu yaşayabilir. Erektil bozukluk çok farklı şekillerde olabilir. Bazı erkeklerde cinsel ilişkinin başlangıcından itibaren ereksiyon oluşmaz, bazılarında cinsel birleşme sırasında sertleşme kaybolur, bazen de cinsel ilişki sırasında sertlik kaybolur. Erektil İşlev Bozukluğu tedaviye ihtiyaç duyan sağlık sorunlarının bir işareti de olabilir. Aynı zamanda, bir profesyonel tarafından ele alınması gereken duygusal veya ilişki güçlüğünün bir işareti olabilir.

 Sertleşme Bozukluğu Nedenleri

Erektil İşlev Bozukluğu’nun bazı sebepleri:

● Temel tıbbi durumlar

● Partnerin cinsel işleyişi

● Yaşam tarzı faktörleri: Alkol kullanımı, sigara içmek, uygunsuz diyetler, düşük egzersiz seviyesi erektil işlevi etkileyebilecek çeşitli faktörlerdir.

● Psikolojik sorunlar: Düşünceler, duygular ile erektil işlev arasında kuvvetli bir bağ vardır. Yaygın bir psikolojik neden performans endişesidir. Depresyon, psikolojik bozukluklar, stres/anksiyete, kendine güvensizlik, cinsel tutum ve yetiştirilme, ilişki sorunları erektil işleyişi etkileyen psikolojik konulardır.

Sertleşme Bozukluğu Semptomları

Devamlı olarak yaşanan:

➢ Ereksiyon sorunu,

➢ Cinsel aktiviteler sırasında ereksiyonun sürdürülmesindeki güçlük,

➢ Cinselliğe olan ilgi azalması Erektil İşlev Bozukluğu’nun en belirgin semptomlarıdır.

Erektil İşlev Bozukluğu’na bağlı diğer cinsel bozukluklar şunları içerebilir:

➢ Erken boşalma

➢ Geç boşalma

➢ Orgazm olamama

 

Sertleşme Bozukluğu Tedavisi

Cinsel Terapi

Erektil İşlev Bozuklukluğu yaşayan bir erkek, güven kaybı, düşük benlik saygısı, öfkeli ve depresif hissedebilir. Kişinin ilişkisi veya cinsel birliktelikleri de etkilenebilir. Erektil İşlev Bozukluğunda partnerinizle iletişim kurmak çok önemlidir. Performans kaygısı bu bozukluğun diğer nedenlerini de oluşturabilir. Bu nedenle, bu konuları ele almak için cinsel terapi, tedavinin önemli bir parçasıdır. Cinsel terapide bireysel veya çift olarak destek alınabilir fakat çift olarak cinsel terapi almak daha fazla fayda sağlayacaktır. Erektil İşlev Bozukluğu için cinsel terapi aşağıdakilerin bazılarını içerebilir:

● Bilişsel Davranış Terapisi

● Kaygı azaltılması

● Eğitim

● İletişim geliştirme

● Davranışsal ödevler / ödev çalışmaları

 

Şişli-Mecidiyeköy’de bulunan psikolojik danışmanlık merkezimizde cinsel terapistlerimiz tarafından Erektil İşlev Bozukluğu(Sertleşme Bozukluğu) tedavisine yönelik cinsel terapiler yürütülmektedir.

Çeviren:Fatma Başak Toker

Kaynakça

http://www.sexualhealthaustralia.com.au/counseling-options.html

http://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/young-men#causes4

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/erectile-dysfunction/diagnosis-treatment/treatment/txc-20314103