Ana Sayfa » Cinsel Terapi » Cinsel Terapi » Erken Boşalma

Erken Boşalma

ERKEN BOŞALMA(PREMATÜR EJAKÜLASYON)

Erken boşalma, diğer bir adıyla Prematür Ejakülasyon, cinsel birleşme öncesinde, sırasında veya hemen sonrasında, minimal uyarılma ile kişinin isteğinden önce gerçekleşen boşalma olarak tanımlanabilir. Erken boşalma, bir erkeğin cinsel ilişkide partnerinin isteğinden daha önce boşalması olarak da meydana gelebilir. Bu zaman çerçevesi çiftlerden çiftlere değişebilir. Erken boşalma yaygın bir cinsel şikayettir.

Erken boşalma iki çeşit olarak sınıflandırılabilir:

1)Hayat boyu (birincil): Yaşam boyu erken boşalma ilk cinsel deneyimlerden başlayarak hemen hemen tüm zamanlarda meydana gelir.

2)Kazanılan (ikincil): Kazanılan erken boşalma, daha önce erken boşalma sorunları olmadan cinsel deneyimler yaşayan insanlarda sonradan ortaya çıkar.

Erken Boşalmanın Nedenleri:

Erken boşalmanın nedenleri kişiye göre değişmekle birlikte psikolojik ve biyolojik faktörlerin karmaşık bir etkileşimi olarak görülmektedir.

Psikolojik nedenler/faktörler:

 

  • Erken cinsel deneyimler
  • Cinsel istismar
  • Zayıf vücut imgesi
  • Depresyon
  • Erken boşalmaya yönelik endişe duygusu

 

 

Diğer nedenler:

Erektil disfonksiyon; Kişinin cinsel ilişki sırasında ereksiyon sağlama ya da ereksiyonu devam ettirme çabası, erken boşalmasına sebep olabilir.

Anksiyete; Erken boşalma sorunu olan bir çok erkekte, özellikle cinsel performansla ilgili ya da diğer konularla ilgili endişe sorunu görülebilir.

İlişki sorunları; Erken boşalmanın seyrek olduğu ya da hiç olmadığı diğer partnerlerle tatmin edici cinsel ilişkileriniz olduysa, sizinle mevcut partneriniz arasındaki kişilerarası meselelerinizin cinsel birlikteliğinize yansıyarak erken boşalmanıza sebep olması görülebilir.

Erken Boşalmanın Biyolojik Nedenleri:

 

  • Anormal hormon seviyeleri
  • Nörotransmitter olarak adlandırılan beyin kimyasallarının anormal seviyeleri
  • Enflamasyon ve prostat veya üretranın enfeksiyonu
  • Kalıtsal nitelikler

 

Erken Boşalmada Tanı

1)Ejakülasyon gecikme zamanı: Ejakülasyon gecikme zamanı cinsel birleşmeden boşalmaya kadar geçen süreyi ölçer. Erken boşalmada, boşalma cinsel birleşme anında veya 1-2 dakika sonrasında gerçekleşir.

2)Ejekülasyon kontrolü: Erken boşalmada sorun zaman aralığından çok kontrol ile ilgilidir. Erken boşalma sorunu olan erkekler, kontrol etme sorununa bağlı boşalma süresini geciktirmede sorun yaşarlar.

Erken boşalmanın ilişkideki olumsuz etkileri;

1) Kişinin veya partnerin memnuniyetsizliği: Erken Boşalma, partnerlerden birinde veya her ikisinde olumsuz etkilere neden olur. Bu sonuçlara örnek olarak sıkıntı, hayal kırıklığı, üzüntü, kaygı, cinsel memnuniyetsizlik vb. verilebilir.

2) Partnerden kaçınmak: Erken Boşalma şefkat, cinsel yakınlık ve cinsel ilişkiden kaçınılmasına neden olabilir.

Erken Boşalma Tedavisi

Erken boşalmanın bir erkeğin duygusal sağlığı üzerinde büyük etkisi olabilir. Bir erkek güvensiz, hayal kırıklığına uğramış, sinirli, utanç verici ve utanmış hissedebildiği gibi aynı zamanda partneriyle ilişkisini de etkileyebilir. Bu nedenle, cinsel terapi ve danışmanlık, tedavinin çok önemli bir parçasıdır. Erken boşalmanın genellikle ilişkide bir çift sorunu haline geldiğini anlıyoruz. Bu sebeple bireysel veya çift danışmanlığı önerilir fakat cinsel terapiye çift olarak gelmek daha fazla fayda sağlayacaktır. Erken boşalma için cinsel terapi aşağıdakilerin bazılarını içerebilir:

Bilişsel Davranış Terapisi (BDT)

Kaygı azaltılması

Eğitim

İletişim geliştirme

Davranışsal ödevler / ödev çalışmaları

Şişli-Mecidiyeköy’de bulunan psikolojik danışmanlık merkezimizde cinsel terapistlerimiz tarafından Erken Boşalma/Erken Ejakülasyon tedavisine yönelik cinsel terapiler yürütülmektedir.

Çeviren: Fatma Başak Toker

Kaynakça

http://www.sexualhealthaustralia.com.au/premature-ejaculation.html

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/premature-ejaculation/symptoms-causes/dxc-20264133

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/premature-ejaculation/home/ovc-20264121