Ana Sayfa » Bireysel Terapi » İnsanlarla İlişkilerde Yaşanan Problemler

İnsanlarla İlişkilerde Yaşanan Problemler

İNSANLARLA İLİŞKİLERDE YAŞANAN PROBLEMLER

Günlük hayatta yaşadığımız hemen hemen her sorun bir iletişim problemi içerir. İletişim yetersizliğinden kaynaklanan bir sorun kolayca bir çatışmaya dönüşebilir. Bir çatışma başladıktan sonra da iletişim sorunları gittikçe gelişir çünkü kişi gergin, stresli ya da öfkeli bir haldeyken düşünerek ve doğru bir iletişim kuramaz. Bu nedenle sosyal beceriler günlük hayatta çok önemli bir rol oynar.

Birçok kişi farklı statüden, farklı kültürden kişilerle ya da tanımadıkları kişilerle ilişki kurmaktan çekinir. Çoğu kez olmadığı biri gibi davranır. Birçok kişi ise insanlarla ilişki kurmaya üşenir ya da bunu gereksiz görür. İlişki problemleri burada ortaya çıkar. Her insan tıpkı DNA'ların olduğu gibi birbirinden farklıdır. Herkesin iletişim tarzı birbirinden farklıdır. Dolayısıyla her ilişki de birbirinden farklı olacaktır. Gerilmek, üşenmek, hemen sinirlenmek ya da utanmak çözüm değildir. İnsan ilişkilerindeki beceriler günlük hayatta farkında olmasak da en çok işimize yarayan becerilerimizden biridir. İşe alımlarda, işyeri ortamında, karşı cinsle ilişkilerde, yakın çevrede ilişki becerileri çok önemlidir. İnsan ilişkilerinde başkalarının söylenen sözle ne hissettiğini önceden düşünmek, empati kurmak gerekir.

Çocuklukta yaşanan stres, travmalar, fiziksel ya da zihinsel rahatsızlıklar, yanlış anlaşılmalar, görüş farklılıkları, çok yüksek beklentiler ve o an kişinin içinde bulunduğu ruhsal durum insan ilişkilerinde problemlere neden olabilir. Günlük iletişim becerilerini bozar.

İnsanlarla ilişkilerinizde sık sık sorunlarla karşılaşıyorsanız, arkadaşlarınızla ya da partnerinizde tartışmalar yaşıyorsanız bu durum ilişkilerde probleminizin olduğunun işareti olabilir. Bu konuda profesyonel yardım almak en kalıcı yoldur. Bir terapist yardımıyla insanlarla ilişkilerinizi yeniden düzenleyebilir; hayat kalitenizi yükseltebilirsiniz. Şişli Mecidiyeköy'de bulunan terapi merkezimizde insan ilişkileri konusunda uzman psikologlarımız tarafından terapi çalışmaları yürütülmektedir.