Ana Sayfa » Cinsel Terapi » Cinsel Terapi » Kadında ve Erkekte Orgazm Bozukluğu

Kadında ve Erkekte Orgazm Bozukluğu

 

Orgazm bozukluğu, yeterli cinsel uyarılma olduğunda bile, kişinin orgazmı yakalama konusunda zorluk çekmesi durumudur. Bu durum kadınlarda ortaya çıktığında, kadın orgazm bozukluğu olarak bilinir. Erkeklerde orgazm bozukluğu yaşayabilir, ancak erkeklerde yaygınlığı daha azdır. Orgazm çok az cinsel uyarıyla oluşabilir, ancak bazen daha fazla uyarılmaya ihtiyaç duyulur. Birçok kadın çok fazla cinsel uyarılma sonrasında bile partneri ile orgazma erişmekte güçlük çekebilmektedir.

Orgazm Bozukluğuna Sebep Olan Temel Faktörler

● İleri yaş

● Bazı ilaçların kullanımı(özellikle bazı depresyon ilaçları)

● Kültürel veya dini inançlar

● Cinsel istismar

● Depresyon, stres, kaygı,öfke gibi psikolojik sebepler

● Geçmişteki cinsel travmalar

● İlişki sorunları

Kadın Orgazm Bozukluğu

Kadın Orgazm Bozukluğu, kişisel rahatsızlığa neden olan, yeterli cinsel uyarı ve uyarılmayı takiben orgazmın gecikmesi veya yokluğu olarak tanımlanır. Bu durum bazen Pre-orgazm olarak da adlandırılır, çünkü tüm kadınların klitoral orgazm yeteneğine sahiplerdir fakat cinsel birliktelik sırasında orgazm olmakta güçlük yaşamaktadırlar.

Erkek Orgazm Bozukluğu

Erkek Orgazm Bozukluğu, kişisel rahatsızlığa neden olan, yeterli uyarılmadan sonra bile sürekli ve tutarsız şekilde orgazma erişememektir. Birincil orgazm bozukluğu, orgazm yaşamamış erkeklerin durumunu tanımlarken, ikincil derecede bir orgazm bozukluğu, bir zamanlar orgazm yaşarken artık yaşama yeteneklerini kaybetmiş bir adamı tanımlamak için kullanılır. Erkeklerde orgazm bozukluğuna neden olan şeyler sıklıkla psikolojik faktörlerden dolayı ortaya çıkar.

Kadında ve Erkekte Orgazm Bozukluğu Tedavisi

Cinsel Terapi:

Kadın orgazm bozukluğu ve erkek orgazm bozukluğunun kişilerin duygusal sağlığı üzerinde büyük etkisi olabilir. Aynı zamanda partneriyle ilişkisini de etkileyebilir. Cinsel terapi de ilişkinin yeniden yapılandırılması esas alınarak cinsel terapide ;

● Bilişsel Davranışçı Terapi

● Kaygı Düzeltme / Gevşeme teknikleri

● Davranışsal ödevler / Ödev çalışmaları uygulanır.

Şişli-Mecidiyeköy’de bulunan psikolojik danışmanlık merkezimizde cinsel terapistlerimiz tarafından Orgazm Bozukluğu tedavisine yönelik cinsel terapiler yürütülmektedir.

Çeviren: Fatma Başak Toker

Kaynakça:

http://www.healthline.com/health/orgasmic-dysfunction#overview1

http://reference.medscape.com/

https://www.verywell.com/male-sexual-dysfunction-how-common-is-it-3300125

https://sexualmed.org/known-issues/male-orgasmic-disorder/

http://www.sexualhealthaustralia.com.au/index.html