Ana Sayfa » Cinsel Terapi » Cinsel Terapi » Kadınlarda Ağrılı Cinsel İlişki

Kadınlarda Ağrılı Cinsel İlişki

KADINLARDA AĞRILI CİNSEL İLİŞKİ (DİSPARONİ)

Ağrılı ilişki, yapısal sorunlardan psikolojik endişelere kadar değişen çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Birçok kadın hayatının bir noktasında ağrılı bir ilişki yaşayabilir. Ağrılı cinsel ilişki, cinsel ilişki öncesi, cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ortaya çıkan kalıcı veya tekrarlayan genital ağrı olarak tanımlanan Disparoni'dir.

Kadınlarda ağrılı cinsel ilişki üç tipe ayrılabilir;

1-Yüzeysel Disparoni: Genelde anatomik koşullara veya Vajinismus’a ek olarak cinsel birleşme girişiminde bulununca meydana gelir.

2-Vajinal Disparoni: Uyarılma bozuklukları da dahil olmak üzere sürtünmeye bağlı ağrıdır.

3-Derin Disparoni: Sıklıkla pelvik sorun ile ilişkili itilme ile ilgili ağrıdır. Altta yatan nedenin tedavisi temel bir konudur, ancak uzun süreli ağrı bozukluklarında olduğu gibi danışmanlık ve ağrı kontrol stratejileri gereklidir.

Kadınlarda Ağrılı Cinsel İlişkinin Sebepleri

 

 • Yetersiz ıslanma: Yetersiz ıslanma, östrojen seviyelerinde düşüşün neden olduğu menopozdan sonra, doğumdan sonra veya emzirme döneminde olur.
 • Arzu veya uyarılmayı engelleyen bazı ilaçlar ıslanmayı azaltabilir ve cinsel ilişkiyi ağrılı hale getirebilir. Bunlara antidepresanlar, yüksek tansiyon ilaçları, sakinleştiriciler ve bazı doğum kontrol hapları dahildir.
 • Yaralanma, travma veya tahriş: Bir olayın sebep olduğu travma veya tahriş, pelvik cerrahi veya doğum sırasında doğum kanalını genişletmek için yapılan bir kesim dahildir.
 • İltihap,enfeksiyon veya cilt bozukluğu: Cinsel bölge veya idrar yolunuzdaki bir enfeksiyon ağrılı bir ilişkiye neden olabilir. Cinsel bölgedeki egzama veya diğer cilt problemleri de sorun olabilir.
 • Vajinismus: Vajinal duvar kaslarının istemsiz spazmları cinsel birleşme girişimlerinde acı verebilir.

            2) Duygusal faktörler

 • Duygular, cinsel aktivite ile iç içe geçmiş olup, herhangi bir cinsel acıda rol oynayabilir. Duygusal faktörler şunları içerir:
 • Psikolojik problemler: Kaygı, depresyon veya ilişki problemleri, düşük seviyede uyarılmaya ve buna bağlı bir rahatsızlık veya ağrıya neden olabilir.
 • Stres: Pelvik taban kaslarınız hayatınızdaki strese tepki olarak sıkılaşma eğilimindedir. Bu, cinsel ilişki sırasında ağrıya katkıda bulunabilir.
 • Cinsel taciz: Ağrılı cinsel ilişki sorunu çeken bir çok kadının cinsel istismar öyküsü yoktur, ancak istismar geçmişi var ise, bu da ağrı ve acıya sebep olabilir.

 

Kadınlarda Ağrılı Cinsel İlişki Semptomları

Eğer ağrılı bir ilişki yaşarsanız, aşağıdakilerden bazılarını hissedebilirsiniz:

 • Cinsel birleşme sırasında ağrı
 • Cinsel ilişki sonrası saatlerce sürebilen ağrı ve zonklama

Kadınlarda Ağrılı Cinsel İlişki Tedavisi

Cinsel Terapi

Cinsel ilişki uzunca bir süre acı vericiyse, siz ve partnerinizin acı verici bir ilişki yüzünden cinsel ilişkiden kaçınması olasıdır. Cinsel terapi de cinsel terapistlerimiz tarafından ilişkinizi güçlendirme, cinsel ilişki de ağrıya dair yaşadığınız sorunlarla ilgili çalışılmaktadır. Kadınlarda ağrılı cinsel ilişki terapilerimizde bilişsel davranışçı yöntemlerle beraber evde yapılan egzersizler ile devam edilmektedir. Cinsel terapiye bireysel gelinebileceği gibi çift olarak gelinmesi önerilir.

Şişli-Mecidiyeköy’de bulunan psikolojik danışmanlık merkezimizde cinsel terapistlerimiz tarafından Kadınlarda Ağrılı Cinsel İlişki tedavisine yönelik cinsel terapiler yürütülmektedir.

Çeviren: Fatma Başak Toker

Kaynakça

 • http://www.sexualhealthaustralia.com.au/treatment4.html
 • http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/painful-intercourse/basics/causes/con-20033293