Ana Sayfa » Çocuk ve Ergen Terapisi » Kaygı Sorunları

Kaygı Sorunları (Sınav Kaygısı, Sosyal Kaygılar Vb.)

Kaygı nedir?

Kaygı bir kişinin somut, görünen bir sebep olmadığı halde yoğun korku yaşaması ve bu korkunun bedensel tepkilerle ortaya çıkması olarak tanımlanabilir.

Çocuğunuzda nasıl kaygı sorunları olabilir?

Sınav Kaygısı: Çocuğunuzun sınav öncesinde, sınav anında ve sınav sonrasında sınava dair yoğun kaygılar yaşaması ve bedensel tepkiler göstermesi olarak tanımlanabilir.

Sosyal Kaygı: Çocuğunuzun sosyal ortamlarda kendini ifade etmekte güçlük çekmesi, sosyal ortamlara girmekten sürekli kaçınma davranışı göstermesi, topluluk içinde, sınıfta kendini ifade ederken aşırı heyecanlanması, yoğun bedensel tepkiler göstermesi olarak tanımlanabilir.

Çocuğunuz belli durumlar karşısında yoğun kaygı gösteriyorsa, kaygıya eşlik eden, karın ağrısı, mide bulantısı, bağırsak sorunları, ellerde ve bacaklarda terleme, titreme, baş ağrısı gibi bedensel şikayetlerde eşlik ediyorsa, çocuğunuz kaygı yaratan durum karşısında zihninde sürekli olumsuz düşünceler taşıyorsa, kaygıyla tek başına ya da sizin desteğinizle baş edemiyorsa çocuğunuzun kaygılarıyla ilgili psikolojik destek almasını sağlayın.

Şişli de bulunan psikolojik danışmanlık merkezimizde  çocuk ve ergen psikoretapistlerimiz çocuklarınızın kaygı sorunlarıyla olumsuz düşünceleri dönüştürme, kaynak güçlendirme, psikodrama ve oyun terapisi yöntemleriyle çalışmaktadır. Zaman zaman kaygı sorunlarına yönelik grup çalışmaları yürütülmektedir. Ayrıntılı bilgi için bize ulaşın.