Ana Sayfa » Bireysel Terapi » Özgüven Problemleri

Özgüven Problemleri

Özgüven kişinin kendisi, yetenekleri ile alakalı sahip olduğu olumlu düşüncelerdir. Özgüveni yeterli insanlar kendileriyle barışıktır. Neyi yapıp neyi yapamayacaklarını bilirler. İstedikleri şeyi elde etmek için ayakta kalacak gücü kendilerinde bulurlar. Özgüven problemleri ise kişinin özgüveninin çok düşük ya da çok yüksek olması şeklinde iki yolla yaşanabilir.

Özgüven Eksikliği Nedir?

Kişinin kendini ve yeteneklerini yetersiz görmesi, küçültmesidir. Özgüven eksikliği olan kişiler başarılarını kabullenmekte zorlanırlar. Kendilerini yetersiz ve değersiz görürler. Karşılarına çıkan engelleri aşamayacaklarını düşünürler. Dik durma, karşısındakinin gözlerinin içine bakma, karşı cinsle yakınlaşma gibi durumlarda zorluk yaşayabilirler. Özgüven eksikliğine kişinin geçmişte yaşadığı aşağılanmalar, kendi statüsünden yüksek kişilerle çalışmak vb. sebepler neden olabilir. Bu kişilerde sosyal ilişkilerde azalma, çeşitli fiziksel belirtiler, çok sessiz olma veya çok konuşma, sık sık imaj değiştirme gibi belirtiler görülebilir.

Aşırı Özgüven Nedir?

Aşırı özgüven ise kişinin kendi hakkında aşırı olumlu düşünmesidir. Her işin altından kalkabileceğini, her engeli aşabileceğini düşünen bu kişilerde olumsuz durumlar sonucunda büyük hüsran yaşanabilir. Kendi hatalarına kör olurlar. Belli bir alanda yeteneğe ya da birikime sahiplerse o alanda eksik kişileri hor görebilirler. Narsizmde özgüven fazlalığı görülebilir. Özgüven fazlalığı olan kişiler kendilerini övme eğilimindedirler.

Özgüven de hayatta birçok şeyde olduğu gibi denge durumunda olmalıdır. Yukarıdaki sorunlardan bazılarını yaşadığınızı düşünüyorsanız sizde Özgüven Problemi olabilir. Özgüven problemleri ile başa çıkmak için en kalıcı yol profesyonel yardım almaktır. Şişli Mecidiyeköy'de bulunan terapi merkezimizde bu konuda uzman psikologlarımız tarafından terapi çalışmaları yürütülmektedir. Özgüven sorununuz olduğunu düşünüyorsanız ve bu konuda desteğe ihtiyacınız varsa uzman psikologlarımızdan randevu alarak psikoterapi desteğine başlayabilirsiniz.