Ana Sayfa » Grup Çalışmalarımız » Psikodrama Yaşantı Grupları

Psikodrama Yaşantı Grupları

Psikodrama Jakob Levy Moreno tarafından birinci dünya savaşı döneminde geliştilmiştir. Viyana’ da mülteci kamplarında hekim olarak çalıştığı dönemde sosyometri kavramı ile ilgilenmeye başlamıştır. Savaş döneminde mülteci kamplarında kişiler arasındaki etkileşime baktığında kamp içinde olumlu etkileşimin olduğu grupta ruhsal sorunların daha az olduğunu, insanların daha mutlu olduklarını görmüştür fakat aksine grup etkileşimi çatışmalı olan gruplarda ise ruhsal sorunların daha yoğun olduğunu görmüştür. Bunun üzerine sosyometri kavramını geliştirmiştir. Sosyometri kavramı bireylerin grup içinde çekim ve itim yasasına göre etkileşimine bakar. Psikodrama gruplarında da kişiler arasındaki çekim, grup tarafından kapsanmak, kabul görmek, grup içinde var olabilmek kişiler üzerinde iyileştirici güce sahiptir.

Psikodrama gruplarında kişiler yaşantılarındaki sorunları gruba getirirler. Bu sorunlar grup içinde her üyeye rol verilerek yeniden sahnelenir. Psikodramada yeniden sahneleme ile gerçeğin bir provası yapılır ve kişinin zihnindeki gerçek yeniden inşa edilir. Diğer üyelerin yaşanan sahnede rol alması, aldıkları rollerle ilgili geri bildirim vermeleri, kendi yaşantılarına dair paylaşımda bulunmaları grup üyesinin yalnız olmadığını görmesi, grup tarafından kapsandığını görmesini sağlayarak kişi üzerinde iyileştirici etki sağlar. Bu gruplarda amaç sadece kişileri iyileştirmek değildir aynı zamanda kişilerin kendilerini yeniden keşfetmeleri için bir yolculuktur.

Merkezimizde yetişkinlere yönelik psikodrama grupları yürütülmektedir. Psikodrama grupları talepler doğrultusunda yeterli sayının oluşması ile açılmaktadır. Psikodrama yaşantı grupları en az 6 en fazla 12 kişi ile yürütülmektedir. Gruba katılan üyelerin arkadaşlık, akrabalık ilişkilerinin olmaması, birbirlerini tanımamalarını temel kriterlerdendir. Psikodrama grubuna katılmak isteyen kişiler öncelikle grup terapistimiz tarafından bir bireysel görüşme seansı alınır, bu seansın neticesinde uygunsa gruba yönlendirilir ya da önce bireysel terapi ile başlanıp daha sonra grup terapisine yönlendirmesi yapılır.

Psikodrama gruplarımız Uzman Psikolog/Psikodramatist Vesile Çetin Kazak tarafından yürütülmektedir. Kendisi Fepto(Avrupa Psikodrama Eğitim Enstitüleri Federasyonu)’ya bağlı Abdulkadir Özbek Psikodrama Enstitüsünde 900 saat, 6 yıl süren eğitimini ve tez sürecini tamamlayarak psikodramatist ünvanını almış olup çocuklarla ve yetişkinlerle aktif olarak psikodrama grupları yürütmektedir.

Psikodrama yaşantı gruplarımızı anasayfada bulunan güncel duyurular bölümünden instagram ve facebook adreslerimizden takip edebilirsiniz. Psikodrama gruplarımız hakkında daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.