Ana Sayfa » Çocuk ve Ergen Terapisi » WİSC-4 ZEKA TESTİ

WİSC-4 ZEKA TESTİ

ABD'de 2003 yılında kullanılmaya başlanan Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği-IV (WISC-4) testinin Türkiye norm çalışması 2013 yılında tamamlanmıştır. WISC-4, ülkemizde şu anda 6-16 yaşları arasındaki çocukların (6 yaş 0 aydan 16 yaş 11 aya kadar) zihinsel düzeyini ve zihinsel becerilerini ölçmede kullanılan en geçerli ve güvenilir ölçüm aracıdır. Bu test çocuğun yalnızca bilişsel kapasitesi hakkında bilgi vermekle kalmaz; ayrıca çocukta acil müdahale edilmesi gereken bir bilişsel gelişim geriliğinin olup olmadığına dair de veri sunar. Ayrıca çocuğun yaşadığı psikolojik problemlerin zeka düzeyiyle ilgili olup olmadığının ayırt edilmesinde de uzmanlara yol gösterir. WISC-IV sonucunda çocuğun güçlü ve zayıf bilişsel becerilerinin neler olduğunu öğrenen uzman, bu doğrultuda çocuğun hangi becerilerinin nasıl geliştirilebileceği yönünde ebeveynlere ve öğretmenlere önerilerde bulunur.

Çocuklar, genellikle psikolog, doktor, okul rehberlik servisi ya da öğretmenleri tarafından bu teste yönlendirilirler. Uygulama süresi ortalama 1-1,5 saat süren bu testin bir kere uygulandıktan sonra tekrar uygulanabilmesi için üzerinden en az 6 ay geçmesi beklenir. WISC-4 uygulama yetkisi şu an için sadece Türk Psikologlar Derneği'nden WISC-4 uygulama sertifikası almış psikologlardadır.

Şişli Mecidiyeköy’de bulunan merkezimizde Wisc-4 uygulanmakta olup, testin sonuçlarına göre uzman psikolog ve psikolojik danışmanlarımız tarafından aileye çocukla ilgili gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılmaktadır.